Spis treści:
Nauka Arduino to doskonały sposób na rozpoczęcie przygody z elektroniką i programowaniem. Arduino nie wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej, a możliwości, jakie daje wraz ze swoimi modułami i nakładkami, są nieograniczone. Arduino to niezwykle przystępny system zarówno od strony sprzętowej, jak od strony środowiska programistycznego Arduino IDE. Mimo to dla osób zupełnie zielonych Arduino może stanowić wyzwanie. Postanowiliśmy przygotować zestawienie najciekawszych źródeł wiedzy o Arduino, dzięki którym opanujecie niezbędne podstawy i zgłębicie tajniki tej platformy. Z pomocą tych książek i kursów błyskawicznie staniecie się prawdziwymi mistrzami Arduino!
Warto czytać książki – te o Arduino również!
Książki to sprawdzony sposób na wejście w świat Arduino. Wiele osób woli uczyć się metodą prób i błędów, eksperymentując na własną rękę lub oglądając pojedyncze poradniki internetowe, ale jeśli zależy Ci na nauce krok po kroku, przyswajaniu wiedzy kompleksowo i szerszym zrozumieniu pasjonującego świata Arduino, warto postawić właśnie na książki. To nieocenione źródło wiedzy. W sprzedaży dostępnych jest wiele pozycji dedykowanych zarówno początkującym adeptom platformy Arduino, jak i osobom nieco bardziej zaawansowanym, które chciałyby zrobić następny krok. Co ważne, można znaleźć naprawdę świetne książki poświęcone Arduino w języku polskim, a to oznacza, że wiedzę mogą nabywać także te osoby, które nie znają języka angielskiego na tyle, by bezproblemowo uczyć się w tym języku.
Zebraliśmy kilka godnych polecenia pozycji umożliwiających poznanie i zrozumienie Arduino. Są wśród nich książki przeznaczone dla osób na bardzo różnych etapach nauki – od etapu zupełnie początkowego po wyższy stopień wtajemniczenia. Jeśli zależy Ci na solidnych fundamentach, gruntownej wiedzy, a przy tym po prostu lubisz książki, każda z tych pozycji będzie dobrym wyborem.
Książki o Arduino autorstwa Simona Monka, czyli klasyka gatunku
Książki Simona Monka są dla świata Arduino tym, czym książki Stephena Kinga są dla literatury grozy – absolutną klasyką gatunku. Dr Simon Monk to uznany specjalista z dziedziny cybernetyki, informatyk i konstruktor. W swojej karierze był m.in. nauczycielem akademickim. Później poświęcił się rozwojowi firmy programistycznej Momote Ltd., by ostatecznie stworzyć firmę Monk Makes Ltd. Simon Monk to autor licznych książek dla miłośników elektroniki i majsterkowania. Część z nich poświęcona jest stricte Arduino. Oto nasze propozycje:
- „Arduino dla początkujących. Podstawy i szkice”; autor: Simon Monk
Jeśli lubisz elektronikę i wiesz już, że chcesz zacząć od Arduino, książka Simona Monka „Arduino dla początkujących. Podstawy i szkice” będzie strzałem w dziesiątkę. Jej tematem przewodnim jest tworzenie oprogramowania dla Arduino. W trakcie lektury poznasz m.in. niezbędne podstawy języka C, a także dowiesz się, jak korzystać ze struktur danych oraz z poszczególnych złącz znajdujących się na platformie Arduino. Podręcznik Simona Monka pozwoli Ci zaznajomić się z płytkami Arduino w bardzo prosty i zarazem dogłębny sposób. Autor przedstawia w nim również bogactwo biblioteki Arduino. To bez wątpienia jedna z najlepszych dostępnych pozycji na start!
- „Arduino dla początkujących. Kolejny krok”; autor: Simon Monk
Masz za sobą pierwsze kroki w świecie Arduino? Świetnie! Wobec tego czas na kolejny krok: książkę „Arduino dla początkujących. Kolejny krok” autorstwa Simona Monka. Z podręcznika guru Arduino dowiesz się, jak obsługiwać przerwania sprzętowe, interfejs USB oraz jak zarządzać pamięcią. Praktyczne rady Simona Monka pozwolą Ci usprawnić pracę z płytkami Arduino oraz zminimalizować pobór prądu. Książka porusza także zagadnienia związane z obsługiwaniem sieci i tworzeniem własnych bibliotek. To idealny wybór dla nieco bardziej zaawansowanych adeptów Arduino.
- „Arduino. 36 projektów dla pasjonatów elektroniki”; autor: Simon Monk
„Arduino. 36 projektów dla pasjonatów elektroniki” to kolejna pozycja dedykowana początkującym adeptom elektroniki i programowania chcących nauczyć się Arduino. Książka jest zbiorem niezwykłych projektów na Arduino do samodzielnego wykonania. Autor krok po kroku dokładnie opisuje każdy z nich. Oprócz prostych wyświetlaczy LED w książce znajdują się szczegółowe instrukcje wykonania prostych gadżetów muzycznych, wciągających gier, a nawet licznika Geigera, czyli urządzenia do wykrywania promieniowania jądrowego. Każdy projekt został opatrzony listą niezbędnych do jego wykonania komponentów oraz bardzo pomocnymi grafikami. To prawdziwa kopalnia inspiracji!
„Spraw, by rzeczy przemówiły”
„Spraw, by rzeczy przemówiły. Programowanie urządzeń elektronicznych z wykorzystaniem Arduino” to pozycja autorstwa Toma Igoego, zawierająca proste projekty na Arduino. Z pierwszych stron dowiesz się, jak zbudować najprostszą sieć i przesłać pierwsze komunikaty. Wraz z kolejnymi rozdziałami autor tłumaczy, jak konstruować coraz bardziej zaawansowane układy, zdradzając tajniki komunikacji bezprzewodowej, identyfikacji i lokalizacji urządzeń. Z pomocą książki Toma Igoego stworzysz swój pierwszy program, grę oraz praktyczne urządzenia, takie jak np. sieciowy miernik stanu zanieczyszczenia powietrza czy Bluetooth GPS. Lubisz łączyć przyjemne z pożytecznym? Jeśli tak – książka Toma Igoego to lektura obowiązkowa!
„Projekty elektroniczne na iPhone i iPad”
Nieco bardziej zaawansowanym pasjonatom Arduino polecamy fascynującą książkę Mike’a Westerfielda „Projekty elektroniczne na iPhone i iPad. Niekonwencjonalne gadżety z technologią Arduino i techBASIC”. Dzięki tej książce przekształcisz iPhone’a w nietypowe urządzenia, takie jak wykrywacz metali czy barometr, a wszystko to poprzez wykorzystanie czujników wbudowanych w urządzenia z systemem iOS oraz możliwości platformy Arduino. Autor programuje prezentowane projekty przy pomocy zatwierdzonego przez Apple środowiska programistycznego techBASIC. Wiele z jego rozwiązań z pewnością Was zaskoczy. Książkę Mike’a Westerfielda polecamy miłośnikom nieszablonowych rozwiązań i fanom urządzeń opartych o system iOS!
Kursy Forbota – nauka Arduino dla każdego!
Jednym z najlepszych sposobów na naukę Arduino są kursy Forbota. Przygotowują je pasjonaci elektroniki, którzy przekazują wiedzę w sposób przystępny, zrozumiały dla każdego, a przy tym ciekawy. Co jeszcze przemawia za kursami Forbota? Oprócz tego, że kursy te są bezpłatne i ogólnodostępne, są nastawione głównie na praktykę. Kursy dostępne na Forbot.pl to nauka na konkretnych przykładach. Tworząc kolejne urządzenia w oparciu o platformę Arduino, uczysz się jej filozofii, stopniowo przerabiając kolejne zagadnienia. Przechodząc od łatwiejszych do coraz trudniejszych przykładów, zanim się obejrzysz, staniesz się specem od Arduino. Kursy Forbota są podzielone na kursy dla początkujących, dla średnio zaawansowanych i dla zaawansowanych, dzięki czemu uczyć może się każdy niezależnie od poziomu już posiadanej wiedzy i umiejętności. Chcesz zgłębić tajniki systemu Arduino? Kursy Forbota to doskonały pomysł na start!
Leave a Reply