Jaki język programowania najlepszy dla Arduino?

Jaki język programowania najlepszy dla Arduino?

Arduino jest najpowszechniejszym mikrokontrolerem na świecie. Wokół tego projektu rozwinęła się ogromna społeczność, która dzieli się między sobą pomysłami.

Jednak jak programować Arduino? Który język programowania jest najlepszy? Te i wiele innych pytań zadają sobie początkujący użytkownicy.

W tym artykule znajdziesz informacje dotyczące najstarszego i najczęściej używanego języka przez programistów. Chodzi oczywiście o język C. Nie wszyscy wiedzą, że został on stworzony w latach 70. XX wieku. Obecnie to najpopularniejszy język wykorzystywany m.in. do programowania mikrokontrolerów. Więcej wartościowych treści dotyczących historii tego urządzenia można znaleźć, klikając ten link.

Programowanie Arduino – najważniejsze informacje

W świecie mikrokontrolerów od lat używa się języka C, którego poprzednikiem był Asembler. Z czego wynikała ta zmiana? Przede wszystkim z ogromnych możliwości, jakie oferuje C. Wyróżnia go nie tylko efektywność, ale również elastyczność, dzięki której programiści mogą tworzyć różnego rodzaju programy. Opisywany język ma opinię trudnego do nauczenia. Warto jednak pamiętać o tym, że jego podstawy (w zupełności wystarczające do pracy z Arduino), są stosunkowo proste do opanowania. Dlaczego?

  • Twórcom najpopularniejszego mikrokontrolera na świecie zależało na tym, aby ich urządzenie było dostępne dla praktycznie każdej osoby. Nie chodzi tu wyłącznie o przystępną cenę, ale przede wszystkim o łatwość obsługi. Z tych właśnie powodów twórcy Arduino zaimplementowali z języka C tylko najpotrzebniejsze elementy. Jaki jest tego efekt? Nawet początkujące osoby, które nigdy nie miały doświadczenia z kodowaniem, mogą w krótkim czasie przyswoić podstawy.
  • Jak programować Arduino w praktyce? Przede wszystkim naukę najlepiej rozpocząć od darmowych poradników. Jeden z nich można znaleźć pod tym linkiem.
  • Nieocenionym źródłem wiedzy są również książki i kursy. Listę najpopularniejszych lektur, które wprowadzą Cię w świat Arduino, przygotowaliśmy tutaj. Czy warto uczyć się programowania z książek? Oczywiście, że tak. Znajdują się tam konkretne przykłady, dzięki którym można zdobytą wiedzę od razu zastosować w praktyce.

Nauka programowania Arduino może stać się wspaniałą przygodą, która otworzy bramy do pięknej pasji jaką jest programowanie. Wspomniana społeczność związana z projektem Arduino wspólnie rozwiązuje problemy i chętnie pomaga początkującym użytkownikom. Ogromna liczba nakładek i akcesoriów do opisywanego mikrokontrolera sprawia, że jego wykorzystanie jest niezwykle szerokie. W internecie nietrudno znaleźć gotowe projekty. Użytkownicy udostępniają także kody, które można swobodnie wykorzystywać.

Jak programować Arduino – dodatkowe informacje o języku C

Pisząc o C, nie sposób nie wspomnieć o jego podstawowych elementach. Ich poznanie umożliwia lepsze zrozumienie całej architektury.

  • W języku C występują dwa rodzaje komentarzy. Pierwszy z nich jest tak zwanym komentarzem blokowym, z kolei drugi to komentarz liniowy.
  • Kolejne istotne elementy to słowa kluczowe, typy pochodne, typy podstawowe, funkcje, a także instrukcje sterujące.

Choć język C wydaje się skomplikowany dla osób początkujących, to w przypadku jego zastosowania do Arduino sprawa jest nieco ułatwiona. Wraz z nabywaniem doświadczenia i ukończeniem kursów typu „Jak programować Arduino” kodowanie nowych programów będzie coraz łatwiejsze.

Co jeszcze warto wiedzieć o języku C?

W czerwcu 2018 roku światło dzienne ujrzała kolejna, 17 wersja języka. Mimo że powstał on kilkadziesiąt lat temu, to nadal jest rozwijany i trudno sobie wyobrazić, aby nagle przestał być używany. Jako język niskopoziomowy nie ma sobie równych pod względem popularności. Naukę C warto potraktować jako inwestycję. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że poznając go, zrozumienie C++ będzie zdecydowanie łatwiejsze. Poprawki na poprzednie wersje Arduino i obecną, czyli Portenta są najczęściej pisane w języku C.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Zobacz również

Leave a Reply

Your email address will not be published.