Najpopularniejsze serie Arduino

Najpopularniejsze serie Arduino

Arduino to jedna z najpopularniejszych płytek używanych w projektach elektronicznych. Sprawdź, jakie są najbardziej znane serie Arduino dostępne na rynku!

Arduino – seria podstawowa

Seria podstawowa płytek Arduino obejmuje takie modele jak Arduino Uno, Arduino Leonardo czy Arduino Mega. Produkty te cechują się uniwersalnym zastosowaniem: są wyposażone między innymi w możliwość połączenia z cyfrowymi i analogowymi elementami, bez problemu obsługują podstawowe komponenty elektroniczne (oświetlenie, czujniki, serwa, silniki etc.), a także korzystają z najpopularniejszych interfejsów komunikacyjnych (SPI, UART, I2C itp.). Poszczególne modele w serii różnią się między sobą takimi parametrami jak rodzaj zastosowanego mikrokontrolera, ilość różnych typów pamięci, dostępne złącza czy dodatkowe funkcje. Jednak zasadniczo są dość podobne do siebie i wszystkie współpracują ze standardowymi nakładkami Arduino Shield. Płytki Arduino z serii podstawowej znakomicie sprawdzą się jako element logiczny w takich projektach jak proste roboty, niewielkie urządzenia elektroniczne (na przykład wykrywacze dymu) czy sterowniki nieskomplikowanych instalacji w systemach automatyki budynkowej.

Arduino – seria MKR

Seria Arduino MKR została stworzona z myślą o zastosowaniach związanych z systemami Internet of Things – Internetu Rzeczy. Charakteryzują się one mniejszymi rozmiarami niż standardowe płytki Arduino (na przykład Uno), a ich parametry techniczne są bardziej nastawione na umożliwienie efektywnej komunikacji bezprzewodowej, która stanowi podstawę IoT. Bazowe płytki MKR występują w kilku wariantach, z których każdy jest oparty o zastosowanie wydajnych układów mikroprocesorowych, takich jak Atmel SAM D21 Cortex M0+ czy Atmel SAMW25. Nowością w stosunku do podstawowej serii Arduino jest możliwość komunikacji przez WiFi, LoRaWAN, Ethernet czy GSM. Opcje te mogą stanowić część podstawowych funkcji płytek bazowych Arduino MKR, ale można je również dodać, korzystając z płytek rozszerzeń. Warto pamiętać, że ze względu na odmienną budowę płytki MKR wymagają stosowania innych shieldów niż Arduino z serii podstawowej.

Arduino – seria Nano

Arduino z serii Nano to maleńkie płytki, które zostały stworzone z myślą o wykorzystaniu w zminiaturyzowanych projektach elektronicznych. Podstawowe moduły Nano mają rozmiary zaledwie 45 x 18 mm, dzięki czemu sprawdzą się doskonale jako część małych robotów, zabawek czy niewielkich urządzeń elektronicznych. Znakomicie nadają się także do zastosowania jako układy logiczne sterujące podsystemami w bardziej złożonych projektach. Pod kątem budowy płytki bazowe Arduino z serii Nano są zminiaturyzowaną i uproszczoną wersją Arduino Uno – Nano korzysta między innymi z tego samego układu ATmega328. Oprócz tego płytki oferują dostęp do pinów GPIO czy komunikację za pośrednictwem najbardziej popularnych standardów, a niektóre modele również dostęp do WiFi oraz Bluetooth Low Energy.

Arduino – seria Portenta

Seria płytek rozwojowych Arduino Portenta to urządzenia przeznaczone do wyjątkowych zadań. Inne płytki Arduino były zazwyczaj wykorzystywane do celów, które nie wymagały przetwarzania obrazów ani innych cyfrowych sygnałów – nie posiadały takich możliwości.. Warto zaznaczyć, że płytki zostały także wyposażone w narzędzia, które pozwalają powiązać je z koncepcją IoT (Internet of Things). System bezprzewodowej komunikacji sprawia, że urządzenie zyskuje wiele nowych zastosowań. Płytki z serii Portenta, charakteryzują się także cechą kompatybilności z serią Arduino MKR. Warto zauważyć także nowe podejście – nowe 80-pinowe złącza otwierają więcej możliwości podłączania dodatkowych peryferiów. W ofercie tej wyjątkowej serii są również płytki takie jak Carrier Board, które oferują dodatkową możliwość podłączania interfejsów szeregowych – między innymi RS232 czy Can oraz specjalnych anten. Ta wyjątkowa seria została zaprezentowana pierwszy raz na targach CES w 2020 roku. Była prezentowana przede wszystkim jako sprzęt, który świetnie sprawdzi się do przemysłowych zastosowań.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Zobacz również

Leave a Reply

Your email address will not be published.