Najciekawsze projekty Arduino znalezione w sieci

Najciekawsze projekty Arduino znalezione w sieci

Najciekawsze projekty Arduino znalezione w sieci

Arduino to platforma, która od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Wiele osób kojarzy ją z niewielkimi płytkami drukowanymi produkowanymi przez włoskiego producenta, ale Arduino to dziś znacznie więcej. To niezwykle bogaty system pozwalający w łatwy sposób budować i programować w pełni funkcjonalne urządzenia elektroniczne bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy technicznej. Korzystając z dedykowanych nakładek Arduino Shield i środowiska programistycznego Arduino IDE, każdy może tworzyć zdumiewające projekty. Niesamowity EyeWriter 2.0, lodówka automatycznie śledząca kroki czy szpony Wolverine’a  – oto najciekawsze projekty Adruino znalezione w sieci!

Szpony Wolverine’a

Kto z nas nie marzył kiedyś, by zostać komiksowym superbohaterem. Można im pozazdrościć supermocy, wspaniałych kostiumów i innych unikatowych atrybutów. Nikt wprawdzie nie rodzi się superbohaterem, ale od czego jest Arduino! Jeśli uwielbiacie marvelowskie uniwersum X-Men, a jednym z Waszych ulubionych bohaterów jest Wolverine, ten projekt zrobi na Was wrażenie. Dzięki w pełni zautomatyzowanym, sterowanym za pomocą aktywności mięśni szponom Wolverine’a poczujecie się jak komiksowy Logan bez zabiegów chirurgicznych czy wszczepiania implantów.

Wykonanie szponów Wolverine’a nie jest trudne, przy czym efekt końcowy może dać mnóstwo radości. Wystarczy kilka prostych elementów, w tym bardzo przyjazny początkującym moduł Little Bits kompatybilny z Arduino. Dokładną instrukcję wykonania projektu autorstwa Hugo Silvy znajdziecie na tej stronie. Jeśli dobrze poszukacie, łatwo traficie również na inne instruktaże, które pozwolą Wam stworzyć podobne szpony. Jak działają one w praktyce? Zobaczcie sami – to naprawdę wyjątkowo ciekawy projekt:

Link do YouTube

Lodówka automatycznie śledząca kroki

Wyobraź sobie spacer po swojej ulubionej okolicy w gorący dzień. Jest pięknie, ale upał daje Ci się we znaki. Wszystko o czym marzysz, to butelka oszronionej, dobrze schłodzonej coli. No dobrze, ale skąd ją wziąć? W normalnym świecie musisz pomaszerować do sklepu i znaleźć lodówkę z napojami. W świecie Arduino taka lodówka może sama znaleźć Ciebie, a nawet nie opuszczać Cię na krok, tak jak lodówka automatycznie śledząca kroki, stworzona przez dwóch kreatywnych inżynierów prowadzących popularny kanał Hacker Shack.

Jak działa ten niesamowity wynalazek? Stworzona przy pomocy Arduino lodówka łączy się przez Bluetooth z telefonem właściciela, a następnie wykorzystując GPS, z niezwykłą dokładnością śledzić każdy jego ruch. Odtworzenie projektu Hacker Shack nie jest szczególnie trudne. Dobrym pomysłem na start jest poszukanie w piwnicy starej nieużywanej lodówki turystycznej. Jeśli takiej nie posiadasz, nie jest to duży wydatek. Potrzebna będzie też podstawa, a także zestaw kół. Sercem całości jest płytka Arduino Uno. Instrukcję wykonania lodówki automatycznie śledzącej kroki znajdziecie na tej stronie. A oto próbka jej możliwości prosto z kanału Hacker Shack:

Link do YouTube

Zdalny kontroler YouTube/Netflix

Zdalny kontroler YouTube/Netflix być może nie jest najbardziej spektakularnym projektem, jaki kiedykolwiek wykonano przy pomocy Arduino, ale dla osób, które nie wyobrażają sobie dnia bez YouTube lub Netflixa, będzie to miłość od pierwszego wejrzenia. Oczywiście, w sprzedaży jest mnóstwo bezprzewodowych klawiatur i myszek, ale ten poręczny, dedykowany kontroler to zupełnie inny poziom komfortu. To jak pilot do telewizora, który możesz sparować ze swoim komputerem, wykorzystując przystępną i niezawodną technologię. Przewijanie filmów, zmiana głośności czy wybór pomiędzy widokiem domyślnym a pełnoekranowym – robienie tego wszystkiego na odległość nigdy nie było tak proste!

Aby móc rozsiąść się wygodnie na kanapie, odpalając kanał YouTube czy serial na Netflixie przy pomocy zdalnego kontrolera, trzeba go najpierw wykonać. Do tego potrzebny jest moduł Arduino Pro Mini 328. Cały proces budowy kontrolera krok po kroku możecie prześledzić na kanale Gyro. Trzeba przyznać, że wygląd urządzenia robi wrażenie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że kontroler do złudzenia przypomina profesjonalne kontrolery do montażu video. To równie niepozorny co przemyślany i funkcjonalny gadżet. W pełni zasłużone miejsce w naszym zestawieniu!

Link do YouTube

EyeWriter 2.0

EyeWriter 2.0 to projekt wyjątkowy. Jego ideą jest umożliwienie osobom sparaliżowanym, w szczególności osobom cierpiącym na stwardnienie zanikowe boczne, wyrażanie się poprzez sztukę. Bazując na oprogramowaniu open source i łatwo dostępnym hardwarze, w tym m.in. na Arduino i kamerce PS3, EyeWriter 2.0 umożliwia śledzenie ruchu gałki ocznej oraz sterowanie za jego pomocą wybranym oprogramowaniem. To wspaniała alternatywa dla bardzo drogich urządzeń oferujących podobne możliwości.

Z filmu poniżej zobaczycie, jak wykonać to wyjątkowe urządzenie, a także w jaki sposób przy jego pomocy osoby sparaliżowane mogą tworzyć niesamowite graffiti i inne dzieła sztuki. Szczegółowy wykaz części, które są potrzebne, by wykonać urządzenie, znajdziecie na tej stronie. A oto film pokazujący wspaniałe możliwości EyeWriter 2.0:

Link do YouTube

Świecący plakat „Gwiezdnych wojen”

Są tu fani „Gwiezdnych wojen”? Jeśli tak – projekt, który przy pomocy modułu Arduino Mega wykonał Steve Moseley, olśni Was niczym blask miecza świetlnego Luke’a Skywalkera. Świecący plakat filmu „Przebudzenie mocy” stworzony na własne potrzeby przez autora kanału MakingAtHome to przykład domowej dekoracji w iście międzygalaktycznym wydaniu. Każdy fan sagi George’a Lucasa z pewnością chciałby mieć taki w swoim pokoju, ale uprzedzamy: choć cała magia polega na odpowiednim wykorzystaniu Arduino Mega i taśm LED, prezentowany projekt jest wymagający. Steve Moseley poświęcił na jego wykonanie sporo czasu, czego nie ukrywa w poświęconym plakatowi filmie na swoim kanale.

Świecący plakat „Gwiezdnych wojen” najlepiej potraktować jako inspirację. Wykorzystując moduł Arduino Mega i taśmy LED, z powodzeniem można stworzyć inne, podobne plakaty. „Blade Runner” czy „Matrix” – plakaty tych serii z pewnością także wyglądałyby świetnie w takim wydaniu!

Link do YouTube

Automatyczny wyciszacz telewizora. „Wystarczy już!”

Nasze zestawienie zamyka urządzenie, które spodoba się osobom mającym alergię na niektórych polityków, celebrytów i inne postaci, umiejętnie podnoszące nam ciśnienie zza szklanego ekranu. Oparty o Arduino projekt, który na kanale „Make:” został przedstawiony jako „Enough Already”, odczytuje przekaz sączący się z telewizora. Jeśli urządzenie wyłapie wskazane przez nas słowo, np. nazwisko polityka, o jakim wolelibyśmy nie usłyszeć, automatycznie wycisza telewizor na 30 sekund. Genialne, prawda? Parując „Enough Already” z telewizorem, stajemy się odporni na typową papkę z TV.

Projekt nie jest szczególnie skomplikowany. Do jego wykonania potrzebujemy Arduino Due i dedykowanej nakładki (shield) Video Experimenter. Reszta to kwestia połączenia całości z telewizorem i odpowiedniego zaprogramowania. Jeśli lubicie telewizję, ale czasem nie macie do niej cierpliwości, warto wykonać takie urządzenie na własne potrzeby. Oto szczegółowa prezentacja „Enough Already” prosto z kanału „Make:”:

Link do YouTube

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Zobacz również

Leave a Reply

Your email address will not be published.