Spis treści:
Odpowiedź na pytanie „co to jest Arduino?” jest prosta. Niewielka płytka drukowana przeznaczona do nauki programowania i elektroniki. Jednak czy to wystarczy?
Oczywiście jest to skrócona definicja, które nie oddaje w pełni potencjału, który ma w sobie Arduino. Aby zrozumieć fenomen zestawu uruchomieniowego, warto przyswoić nieco teorii.
Krótki rys historyczny Arduino
Massimo Banzi jest nazywany również ojcem Arduino i twórcą i pomysłodawcą projektu, który początkowo miał być wykorzystywany przez uczniów do nauki elektroniki i prototypowania. Jak się później okazało, projekt nabrał olbrzymiego rozpędu, doczekał się wielu wersji i generacji. Jakie były główne cele twórcy? Przede wszystkim udostępnienie każdej osobie chętnej do nauki elektroniki prostego w obsłudze i przystępnego cenowo zestawu, wyróżniającego się uniwersalnym zastosowaniem. Czy początkowe założenia zostały spełnione? Oczywiście że tak i to z nawiązką. Wystarczy wspomnieć, że platforma Arduino na fali spektakularnego sukcesu doczekała się wielu naśladowców. Więcej o historii zestawu uruchomieniowego może przeczytać w tym artykule.
Arduino Uno – co to jest i do czego można je wykorzystać?
Z całej rodziny Arduino największą popularnością cieszy się zestaw uruchomieniowy Uno, który jest sprzedawany w praktycznie wszystkich krajach. Wolumen sprzedaży jest liczony w milionach sztuk. W praktyce zaowocowało to stworzeniem ogromnej społeczności ludzi, których łączy wspólna pasja.
- Przed każdym początkującym użytkownikiem Arduino otwierają się drzwi do ogromnego zasobu darmowej wiedzy wypracowanej przez miliony użytkowników. Na formach internetowych miłośnicy Arduino dzielą się ze sobą wiedzą, projektami, a także wspólnie rozwiązują napotkane problemy.
- W internecie systematycznie pojawiają się opisy kolejnych zastosowań Arduino, wraz z profesjonalnie opisanymi schematami. Dzięki nim, użytkownik może krok po kroku odwzorować projekt, a w razie napotkania problemów poprosić o poradę.
Czy trzeba posiadać specjalistyczną wiedzę z zakresu programowania, aby stworzyć swój pierwszy projekt na bazie Arduino? Oczywiście, że nie. Choć w dalszym etapie nauki podstawowa wiedza z zakresu programowania będzie niezbędna, to w początkowej fazie nie jest konieczna. Wystarczy wspomnieć, że na formach internetowych można znaleźć mnóstwo gotowych programów, które zostały darmowo udostępnione przez innych użytkowników Arduino.
Zatem, co można zrobić z Arduino?
Arduino jest płytką uruchomieniową wykorzystywaną do włączania i wyłączania różnych podzespołów elektronicznych. Ponadto może służyć do odczytywania poziomu napięcia. Kolejną zaletą Arduino jest możliwość wysyłania impulsów. Takie połączenie sprawia, że opisywany zestawy uruchomieniowy wyróżnia się wszechstronnym zastosowaniem. Pozwala również stworzyć wiele praktycznych projektów. Przy pomocy platformy Arduino można zbudować robota, stację pogodową, zaawansowany sterownik, a także centrum zarządzania inteligentnymi rozwiązaniami w domu lub mieszkaniu.
Budowa Arduino – najważniejsze informacje
Zaczynając przygodę z Arduino, użytkownicy błyskawicznie poznają podstawy elektroniki, dzięki którym tworzenie coraz bardziej zaawansowanych projektów staje się prostsze.
- W przypadku Arduino Uno R3 użytkownicy mają do dyspozycji mikrokontroler ATmega328P, pracujący z częstotliwością zegara równą 16 MHz.
- Na płytce znajduje się aż 20 uniwersalnych wyjść i wejść. 14 z nich to wyprowadzenia cyfrowe, natomiast pozostałe wejście są analogowe.
- Arduino Uno R3 komunikuje się poprzez interfejsy I2C, UART i SPI.
- Ponadto na płytce znajduje się złącze koncentryczne wykorzystywane do zasilania, stabilizator napięcia, diody sygnalizacyjne, zworka, pole lutownicze i rezonator.
Nie można również zapomnieć o porcie USB, który pełni aż 3 funkcje. Pierwszą z nich jest zasilanie Arduino UNO R3, kolejna to programowanie, natomiast ostatnia to komunikacja np. z komputerem.
Co to jest Arduino IDE?
Arduino IDE to to skonfigurowane oprogramowanie, dzięki któremu można samodzielnie tworzyć programy i wgrywać je bezpośrednio na płytę. Pierwszym krokiem jest zainstalowanie opisywanego środowiska na komputerze. Oprogramowanie jest w pełni kompatybilne z systemem operacyjnym Windows, macOS, Linux, a także Portable IDE i Chrome OS. Skąd najlepiej czerpać wiedzę? Z gotowych poradników i tutoriali dostępnych w internecie. Warto również zapoznać się z tym artykułem opisującym najpopularniejsze książki i kursy o Arduino.
Leave a Reply